Hogyan vásároljak klímát, mi alapján válasszak?

A vásárlás előtt mindenképp érdemes szakember tanácsát kikérni, vagy a szakemberrel felméretni a helyszínt, hogy elkerüljük az alábbi problémákat:

Ha a klímát alulméretezzük: nem megfelelő mértékben hűti li a teret, megnőhet a fogyasztása, hiszen egyfolytában azon dolgozik, hogy a megfelelő hőfokot elérje.

Ha a klímát túlméretezik: esetleges fölösleges pluszfogyasztás mellet, drágább lesz a berendezés is. Túl hamar lehűti a teret, kellemetlenül erősnek, hűvösnek érezhetjük a kifújt levegőt.

Választást befolyásoló tényező a helyiségünk alapterülete, belmagassága, esetleg tájolása, szigetelése. Hűtésre, vagy fűtésre használnánk, és milyen kényelmi funkcióknak feleljen meg, pl. wifi vezérlés. Nagy általánosságban úgy számolhatjuk ki, hogy mekkora Kw-os klímára van szükségünk, hogy a helyiségünk légköbméterét (négyzetméter szorozva belmagasság) megszorozzuk 0,035-tel. Hűtési hatékonyság függ attól is, hogy mekkora ablakfelületeink vannak, és hány ember használja egyszerre a helyiséget.

A klímák telepítése szakértelmet, speciális anyagokat és szerszámokat igényel, ezért a felszerelést és az üzembe helyezést klímás szakemberrel kell elvégeztetni. Hivatalosan Magyarországon csak a Nemzeti Klímavédelmi Hatóságnál regisztrált, engedéllyel rendelkező személy vagy cég vásárolhat klímát.

Klíma típusok:

Split klíma:

Két egységből álló berendezés, ami egy kültéri és egy beltéri egységből áll. A beltéri egységek lehetnek oldalfali, kazettás (mennyezetbe süllyeszthető), parapet, mennyezet alá szerelhető, vagy légcsatornázható kialakításúak. Ezek a legelterjedtebb és legjobb energiahatékonysággal rendelkező klímaberendezések.

Multi split klíma:

Rendszerében megegyezik a split klímával, különbség, hogy egy klíma kültéri egységre több beltéri egység is csatlakoztatható. Esztétikai előnye, hogy egy épület homlokzatán csak egy kültéri egységet kell elhelyezni.

Mobil klíma:

Egy kompakt készülék, amit bárki bárhová elhelyezhet. Egy zárt helyiség levegőjét tudjuk lehűteni vele, az elvont hőt egy légtechnikai cső segítségével a szabadba kell kivezetni. A hűtéskor keletkezett kondenzvíz egy tartályba gyűlik össze, melyet időnként üríteni kell. Zajszintjük magasnak mondható, mivel a kompresszor a berendezésbe van beépítve. Telepítésükhöz, üzemeltetésükhöz nincs szükség klímás szakemberre. Gyors, ideiglenes megoldásként javasoljuk.

Hőszivattyú:

Gazdaságos lakás fűtésre, illetve hűtésre használhatjuk. Tervezése mindenképp személyes konzultációt igényel. Már meglévő fűtési rendszerre is ráköthető, de az a legszerencsésebb, ha kimondottan ehhez a fűtési formához alakítjuk ki a rendszert.

Klíma karbantartás, tisztítás – mikor?

Egyes gyártók a garancia feltételeként megkövetelik az évente x számú karbantartást. Azt azonban nem szabják meg, hogy ez mikor történjen. Fűtés üzemmódban a beltéri egység hőcserélője száraz, csak a szűrők telítődhetnek porral, ellenben hűtés során a beltéri egységnél pára csapódhat ki, ami melegágya lehet a szennyeződésekkel bejutó gombáknak.

Ha csak évente egyszer szeretnénk karbantartani készülékünket, akkor a hűtési időszak vége vagy eleje a legindokoltabb időpont erre. A karbantartásnak ki kell terjednie a kültéri egység hőcserélőjének sűrített levegős tisztítására, a beltéri egység portalanítására, fertőtlenítésére, a szűrők tisztítására, indokolt esetben a gáznyomás ellenőrzésére.

A szemcseszűrők állapotát az előlap felhajtását követően magunk is rendszeresen ellenőrizzük, és ha indokoltnak látjuk zuhany alatt mossuk ki, majd szárítsuk meg.

Áraink:

Áraink igazodnak a piac által diktált árakhoz, de minden szerelés egyedi, ezért helyszíni felmérés után tudunk pontos árajánlatot adni. A helyszíni felmérésre külön díjat nem számolunk fel!

Keressen bizalommal! Klíma szerelő szakértő elérhetőségeit itt találja!